Debata

Gdzie jesteśmy? Przemysł 5.0 – zaawansowanie procesów cyfryzacji w polskiej i światowej gospodarce

4 września 2024

Przemysł 5.0

Zakres tematyczny:

Debata o polskiej i światowej gospodarce, stanowiąca najpełniejszy i najbardziej reprezentatywny przegląd procesów cyfryzacji w przemyśle. Fakty i zjawiska, trendy i tempo cyfrowej transformacji, a także główne bariery inwestycji w technologie Przemysłu 5.0.

Prelegenci

Brian Ricketts

Po odbyciu stażu w przemyśle lotniczym i kosmicznym w Dowty i Boeing, Brian Ricketts dołączył do GEC Alstom w 1987 roku, gdzie odpowiadał za dynamiczne modelowanie systemów energetycznych. W 1997 roku dołączył do UK Coal jako inżynier projektu, aby pracować nad nową elektrownią węglową z zintegrowanym cyklem gazyfikacji (IGCC) w Kellingley w Wielkiej Brytanii; obejmowało to pewne działania lobbingowe w celu zabezpieczenia wspierających ram prawnych obiecanych przez nowy rząd. Dołączył do Międzynarodowej Agencji Energetycznej w 2005 roku jako analityk ds. węgla, pracując w Dziale Dywersyfikacji Energetycznej Dyrekcji ds. Rynków Energetycznych i Bezpieczeństwa, spędzając czas w Chinach w latach 2007/2008, aby napisać publikację IEA „Czystszy węgiel w Chinach”. W sierpniu 2010 roku pan Ricketts został mianowany Sekretarzem Generalnym EURACOAL – Europejskiego Stowarzyszenia Węgla i Brunatnego (www.euracoal.eu). Jest dyplomowanym inżynierem mechanikiem, absolwentem uniwersytetów w Loughborough i Coventry w Wielkiej Brytanii oraz posiada tytuł MBA z Open University.

dr hab. inż. Marcin Noga, prof. PK

  • Bibliografia Publikacji Pracowników PK:
    http://suw.biblos.pk.edu.pl/userHomepage&uId=203&rel=BPP-author
  • Scopus: https://www.scopus.com/authid/detail.uri?authorId=56428801200
  • Orcid: https://orcid.org/0000-0002-3738-2220
  • Google Scholar: https://scholar.google.pl/citations?user=fvcXL1sAAAAJ&hl=en
  • ResearchGate: https://www.researchgate.net/profile/Marcin-Noga-2
  • Publons: https://publons.com/researcher/1392135/marcin-noga/

Obszary prowadzonych prac badawczych:

Pojazdy samochodowe, inżynieria mechaniczna, mechatronika ogólna i samochodowa, silniki spalinowe, układy napędu elektrycznego i hybrydowego w pojazdach, emisja spalin, oczyszczanie spalin.

Krótkie CV:

Marcin Noga pracuje na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej od grudnia 2004. Aktualnie jest zatrudniony na stanowisku profesora uczelni w Katedrze Pojazdów Samochodowych.  W roku 2010 otrzymał stopień doktora a w roku 2020 stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria mechaniczna. Od lutego 2014 pracuje jako nauczyciel akademicki. Wcześniej uczestniczył w realizacji projektów badawczych finansowanych przez Komisję Europejską, a także przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.  Pracował również jako niezależny ekspert  Komisji Europejskiej w zakresie ewaluacji merytorycznej projektów zgłaszanych do programów Horizon 2020 i Horizon Europe. Jego zainteresowania naukowe są skupione głównie na zagadnieniach związanych ze sterowaniem elektronicznym silników spalinowych, a także z hybrydowymi, elektrycznymi i wodorowymi układami napędu pojazdów samochodowych.

Jest autorem i współautorem 61 publikacji naukowych oraz współautorem 1 patentu. Był współredaktorem 1 monografii naukowej. Brał czynny udział w kilkunastu konferencjach naukowych Dr hab. inż. Marcin Noga brał czynny udział w pracach komitetów organizacyjnych i naukowych kilku konferencji, takich jak KONMOT, International Congress on Combustion Engines, oraz International Conference on Mechanical, Aeronautical and Automotive Engineering 2021, 2022 i 2023.

Funkcje akademickie:

  1. Zastępca kierownika Katedry Pojazdów Samochodowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej,
  2. Członek Rady Naukowej Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej,
  3. Członek Sekcji Elektromobilności i Transportu Autonomicznego Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk,
  4. Członek rady tematycznej czasopisma Electronics (ISSN 2079-9292).
  5. Członek rady redakcyjnej czasopisma Automotive Experiences (e-ISSN 2615-6636)
  6. Członek rady redakcyjnej czasopisma Mechanical Engineering for Society and Industry (e-ISSN 2798-5245)

Członkostwo w towarzystwach naukowych:

1. Polskie Towarzystwo Naukowe Silników Spalinowych od 2013

2. SAE International od 2019.

Nagrody i wyróżnienia:

1. Top reviewers w zakresie Inżynieria – wrzesień 2019 (portal Publons)

2. Top reviewers w zakresie artykuły interdyscyplinarne – wrzesień 2019 (portal Publons)

Vivek Bhatia

Dyrektor zarządzający i dyrektor generalny TKIL Industries Pvt. Ltd. (wcześniej znanej jako thyssenkrupp Industries India Pvt. Ltd.)

Vivek Bhatia jest dyrektorem zarządzającym i dyrektorem generalnym TKIL Industries India Pvt. Ltd., zdywersyfikowanej firmy przemysłowej obejmującej portfel dóbr kapitałowych obejmujących górnictwo, cement, elektrownie i kotły, cukrownie, a także dużą działalność usługową, która obejmuje zarządzanie aktywami / obsługę i utrzymanie. TKIL istnieje w kraju od ponad 75 lat, realizując projekty i dostarczając sprzęt na całym świecie. Vivek jest dyrektorem zarządzającym i prezesem TKIL od 1 stycznia 2019 roku. Pasjonat innowacji i stosowania nowych technologii w przemyśle, Vivek agresywnie napędzał tematy cyfryzacji i zrównoważonego rozwoju w TKIL. Przed objęciem tego stanowiska był dyrektorem generalnym ds. Azji i Pacyfiku w thyssenkrupp z siedzibą w Singapurze, kierując działaniami grupy dla wszystkich spółek thyssenkrupp w regionie. Wcześniej był dyrektorem ds. strategii, rynków i rozwoju w regionie Azji i Pacyfiku z siedzibą w Singapurze.

Przed pracą w thyssenkrupp Vivek pracował w The Boston Consulting Group. W 2013 roku otrzymał Złoty Medal Olimpijski BCG za najbardziej wnikliwą i wpływową pracę z klientami w regionie Azji. Przed BCG pracował jako inżynier projektant rafinerii i rurociągów w Engineers India Limited. Oprócz pełnienia funkcji w TKIL, Vivek jest przewodniczącym Działu Górnictwa, Budownictwa i Sprzętu (MCED) Konfederacji Przemysłu Indyjskiego (CII), członkiem Komitetu Energetycznego FICCI, członkiem Komitetu Bioenergetycznego FICCI, członkiem Krajowego Komitetu Wykonawczego Indyjskiej Izby Handlowej oraz członkiem Krajowego Komitetu Wykonawczego MCCIA. Jest przewodniczącym komitetów audytu i zarządzania ryzykiem oraz niezależnym dyrektorem niewykonawczym w zarządzie GMM Pfaudler, globalnej firmy notowanej na indyjskich giełdach.

Vivek ma bogate doświadczenie biznesowe w wielu sektorach, w tym w przemyśle cementowym i materiałów budowlanych, górnictwie, metalach i przetwórstwie minerałów, ropie naftowej i gazie, sprzęcie do energii odnawialnej, sprzęcie energetycznym (zarówno produkcyjnym, jak i T&D), dobrach inżynieryjnych / kapitałowych i cukrze. Pracował intensywnie nad szeregiem tematów biznesowych obejmujących strategię, usprawnienia operacyjne, rozwój/dywersyfikację organizacji, joint ventures, PMI, wydzielenia, licencjonowanie/transfery technologii, zmiany biznesowe/transformację, zarządzanie kapitałem obrotowym, projektowanie i reengineering operacji, projektowanie organizacji i systemy zarządzania wydajnością.

Vivek posiada tytuł MBA (z IIM Calcutta, z naciskiem na strategię i finanse korporacyjne), M. Tech. (złoty medalista z IIT Delhi w dziedzinie zarządzania energią i środowiskiem) oraz B.E. (z wyróżnieniem z University of Delhi w dziedzinie inżynierii mechanicznej).

Zdzisław Bik 

Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny Grupy Kapitałowej FASING S.A.

Absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Od 2001 roku stoi na czele Grupy Kapitałowej FASING S.A. Dzięki swoim największym atutom, jakimi są niewątpliwie wszechstronna wiedza i wieloletnie doświadczenie, zapewnił spółce awans o zasięgu globalnym. Zdzisław Bik jest aktywnym uczestnikiem wydarzeń branżowych w Polsce i na świecie, jak również osobą cenioną w dominujących dla FASING-u branżach. Bierze czynny udział w działaniach społecznych i charytatywnych. Laureat licznych nagród w obszarze przedsiębiorczości i przywództwa. Jako odnoszący sukcesy przedsiębiorca i strateg zasiada w organach nadzorczych innych spółek z branży elektromaszynowej.

Marek Warzecha

dr hab. inż. Marek Warzecha, prof. PCz

Rektor Politechniki Częstochowskiej na kadencję 2024 – 2028

W latach 1995-2000 studiował na Wydziale Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Politechniki Częstochowskiej. W roku 2000 otrzymał dyplom magistra inżyniera w zakresie metalurgii ekstrakcyjnej a następnie rozpoczął studia doktoranckie na macierzystym wydziale. W trakcie trwania studiów doktoranckich odbył 3-miesięczny staż naukowy w von Karman Institute for Fluid Dynamics w Belgii oraz 2-tygodniowy staż w Groupe Belgedu College Europeen de Technologie we Francji. Ponadto, odbył półroczny staż przemysłowy w Hucie „Zawiercie” S.A. oraz roczny w „Hucie Stali” ISD Częstochowa. W 2005 roku obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską pt. „Mieszanie gazem i homogenizacja chemiczna stali w piecu kadziowym”. W latach 2007 – 2010 pracował jako pracownik naukowy w Institut fur Industrieofenbau und Warmetechnik na Uniwersytecie RWTH Aachen w Niemczech, po powrocie do kraju, od marca 2010 jako adiunkt w Katedrze Ekstrakcji i Recyrkulacji Metali PCz. W 2012 r. na Wydziale Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej odbyło się kolokwium habilitacyjne dra inż. Marka Warzechy. Rada Wydziału nadała mu jednogłośnie stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie metalurgia. Za prowadzoną w latach 2003-2023 działalność naukową i organizacyjną był wyróżniany Nagrodami Rektora Politechniki Częstochowskiej, indywidualnymi i zespołowymi, w tym otrzymał nagrodę indywidualną za wyróżniającą rozprawę doktorską (II miejsce w rankingu). Od grudnia 2013 roku zatrudniony jest na stanowisku profesora nadzwyczajnego Politechniki Częstochowskiej. 

Swoje zainteresowania naukowo-badawcze skoncentrował na zagadnieniach związanych z wytwarzaniem i recyklingiem metali oraz cynkowaniem ogniowym. Uczestniczył w kilkunastu projektach badawczych, badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych, finansowanych zarówno przez instytucje państwowe (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Deutsche Forschungsgemeinschaft), jak i przez firmy prywatne (ThyssenKrupp Nirosta GmbH, ThyssenKrupp Steel AG, CMC S.A.). W kilku z nich był kierownikiem, w wielu liderem zadań lub głównym wykonawcą. Wypromował dwóch doktorów nauk technicznych. Jest promotorem trzech doktorantów.

W swojej karierze dydaktycznej prowadził zajęcia z przedmiotów z zakresu metalurgii, mechaniki płynów oraz zarządzania i inżynierii produkcji, w tym w językach angielskim i niemieckim. Ponadto prowadził zajęcia w Szkole Doktorskiej z zakresu komercjalizacji.

W kadencji 2016-2020 pełnił funkcję prodziekana ds. innowacji i rozwoju, był członkiem Senatu Politechniki Częstochowskiej, członkiem Rady Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów, członkiem Senackich Komisji: ds. Nauki i ds. Współpracy z Zagranicą, oraz przewodniczącym Wydziałowych Zespołów: ds. Promocji Wydziału oraz Współpracy z Instytucjami Zewnętrznymi. W latach 2018-2019 pełnił funkcję kierownika Katedry Ekstrakcji i Recyrkulacji Metali, w latach 2019-2023 pełnił funkcję dyrektora Centrum Transferu Technologii, od stycznia 2023 roku do 31 sierpnia 2024 roku, funkcję prorektora ds. rozwoju.

W roku 2024 został wybrany do Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2024-2027 oraz został powołany do rady naukowej Yoshi Innovation S.A.

Jarosław Zagórowski

Dyrektor GIG-PIB

Jarosław Zagórowski ukończył dwa kierunki na Politechnice Śląskiej w Gliwicach: mechanika, technologia maszyn i procesów produkcyjnych na Wydziale Mechanicznym Technologicznym oraz zarządzanie przedsiębiorstwem i marketing przemysłowy na Wydziale Organizacji i Zarządzania. W 2004 ukończył studia doktoranckie na Wydziale Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 

W latach 2007–2015 był prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., następnie prezesem WASKO S.A. i Huty Bankowej Sp. z o.o. i doradcą zarządu w firmach: Carboautomatyka i KPMG Advisory.

Posiada bogate doświadczenie pracy w administracji rządowej. Karierę zawodową rozpoczął w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, następnie przez szereg lat pracował w Ministerstwie Gospodarki. Był m.in. doradcą podsekretarza stanu w sprawach związanych z górnictwem, energetyką, gazownictwem, paliwami płynnymi i hutnictwem; odpowiadał też za realizacją polityki przemysłowej w hutnictwie, przemyśle koksowniczym, wydobywczym kopalin energetycznych i nieenergetycznych oraz bezpieczeństwa energetycznego państwa. W latach 2002–2003 jako wicedyrektor Departamentu Restrukturyzacji Przemysłu odpowiadał za sektor górnictwa węgla kamiennego i kopalin nieenergetycznych. Od 2003 był Radcą Ministra w Departamencie Bezpieczeństwa Energetycznego w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.Współzałożyciel i wieloletni członek Rady Dyrektorów Central Europe Energy Partners (CEEP), organizacji reprezentującej w Brukseli polskie i środkowoeuropejskie firmy 
z sektora energii i branż energochłonnych.  Członek Coal Industry Advisory Board (CIAB), Rady Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im, prof. Zbigniewa Religi i Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Katowicach. Doradca Prezesa Zarządu Pracodawców RP, członek kilku rad nadzorczych dużych przedsiębiorstw przemysłowych.  W 2010 odznaczony m.in. tytułem „Dla tego, który zmienia polski przemysł”, a w 2012 nagrodą Manager Award i wieloma odznaczeniami państwowymi.

Współpraca

Kontakt