Panel

Nowe technologie jako narzędzie wprowadzenia Europejskiego Zielonego Ładu

4 września 2024

Przemysł 5.0

Zakres tematyczny:

Wyzwania, ale także ogromny potencjał i szanse wynikające z rzeczywistych, właściwie zaplanowanych i skutecznie zrealizowanych inwestycji w nowe technologie już od dawna dostrzegały instytucje Unii Europejskiej. Najnowszym, kompleksowym programem, stanowiącym jednocześnie ramy dla jednego z najbardziej ambitnych projektów UE, są założenia tzw. Europejskiego Zielonego Ładu.

Transport, budownictwo, finanse, przemysł, elektronika to tylko niektóre z przykładów sektorów gospodarki EU, która będzie poddana zmianom w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Prelegenci

dr Marek Sutkowski

Marek Sutkowski, absolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, doktor nauk technicznych. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie zespołów prądotwórczych i kogeneracyjnych oraz paliw konwencjonalnych i alternatywnych zarówno gazowych jak i ciekłych. Od ponad 20 lat zajmuje się metodami wykorzystania wodoru w silnikach tłokowych. Uczestniczył w kilkunastu innowacyjnych projektach badawczo-rozwojowych w większości finansowanych z funduszy europejskich. W latach 2006-2016 zatrudniony w dziale rozwoju systemów energetycznych firmy Wärtsilä. Odpowiedzialny za rozwój gazowych zespołów prądotwórczych i kogeneracyjnych, w szczególności w zakresie zwiększania sprawności oraz paliw niekonwencjonalnych. Od 2016 zatrudniony w firmie Horus-Energia i odpowiedzialny za rozwój oraz wdrożenia innowacyjnych rozwiązań mających na celu zwiększenie niezawodności i optymalizację pracy zespołów prądotwórczych i kogeneracyjnych oraz możliwość stosowania szerokiej palety paliw ciekłych i gazowych, w tym również paliw specjalnych. 

Michał Orłowski

Wiceprezes Zarządu ds. Zarządzania Majątkiem i Rozwoju

Absolwent Politechniki Wrocławskiej na kierunku zarządzanie oraz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość spółek. Posiada tytuł CFA (Chartered Financial Analyst).

Od ponad 10 lat związany z sektorem energetycznym. Posiada bogate doświadczenie m. in. w zakresie przygotowywania strategii biznesowych, oceny projektów inwestycyjnych i rozwojowych, procesach fuzji i przejęć, due diligence, a także tworzenia biznesplanów dla wielu firm z Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu.

Od listopada 2021 r. do 2024 r. zatrudniony w The Boston Consulting Group, ostatnio na stanowisku Principal.

W latach 2016-2021 pracował w TAURON Polska Energia S.A., zajmując stanowiska m.in. Dyrektora Wykonawczego ds. Fuzji, Przejęć i Dezinwestycji, Zastępcy Dyrektora Wykonawczego ds. Inwestycji oraz Kierownika Zespołu Analiz i Oceny Projektów. W latach 2014-2016 pracował w The Boston Consulting Group, a w latach 2013-2014 był analitykiem rynku w Fortum Power and Heat Polska sp. z o.o. w obszarze optymalizacji produkcji, zarządzania paliwami i handlu energią.

Pan Michał Orłowski był członkiem rad nadzorczych w spółkach TAURON Ciepło sp. z o.o. i TAURON Nowe Technologie S.A. oraz przewodniczącym Rady Nadzorczej w spółkach: Nowe Jaworzno Grupa TAURON sp. z o.o., Magenta Grupa TAURON sp. z o.o., TAURON Ciepło sp. z o.o., TAURON Nowe Technologie S.A.

Robert Heukelom

Prezes Zarządu Cobra Europe

Robert Heukelom, Holender z pochodzenia, ma ponad 30-letnie doświadczenie w różnych sektorach przemysłu, w różnych krajach.

Od 2021 roku Robert dołączył do Rema Tip Top, międzynarodowego koncernu z branży automatyki, transportu i ochrony powierzchni, posiadającego globalną sieć firm produkcyjnych i usługowych.

Robert jest odpowiedzialny za europejski rynek przenośników i jako dyrektor generalny/prezes odpowiada za zakłady produkcyjne w Polsce i Francji oraz spółki handlowe w Holandii. Kierowane przez niego organizacje w Europie są nastawione na dostarczanie klientom wysokiej wartości końcowej, łącząc produkty z rozwiązaniami serwisowymi i monitorującymi oraz opracowując nowe rozwiązania dla konkretnych zastosowań i zgodności z gospodarką o obiegu zamkniętym.

dr. hab. inż. Marian Niesler

Lider Grupy Badawczej Procesy Surowcowe w Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny (Ł-GIT) w Gliwicach

Specjalista w zakresie procesu wielkopiecowego, spiekania rud żelaza, stosowania nowych paliw i reduktorów w procesach metalurgicznych oraz ochrony środowiska. Pomysłodawca Laboratorium Metalurgii Wodorowej w Łukasiewicz – GIT. 

Doświadczenie praktyczne w zakresie metalurgii żelaza i stali zdobył podczas wielu lat pracy zawodowej w wydziale wielkich pieców huty zintegrowanej. Ekspert w zakresie najlepszych dostępnych technik BAT w produkcji i przetwórstwie stali. Autor przewodników branżowych dotyczących stosowania technik BAT w przemyśle metalurgicznym. Współautor 12 patentów i zgłoszeń patentowych z zakresu utylizacji odpadów żelazonośnych, wytwarzania stali bezpośrednio z rudy żelaza z wykorzystaniem wodoru oraz produkcji wodoru.

dr. Inż. Tomasz Matuła

Hastal, Politechnika Śląska

Doktor inżynier Tomasz Matuła ukończył studia doktoranckie na Politechnikę Śląską na wydziale Inżynierii Materiałowej i Metalurgii (obecnie Inżynierii Materiałowej) w Katowicach w 2015 roku. Od 2017 roku jest pracownikiem Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej, na którym w ramach rozwoju naukowego i zawodowego prowadzi badania związane z szeroko pojętym recyklingiem materiałów i zastosowanie biomasy w przemyśle metalurgicznym.

Doktor Matuła jest również pracownikiem firmy SRRobotics, w której zatrudniony jest na stanowisku specjalisty do spraw wdrożeń. Ponadto w ramach współpracy z firmą Hastal prowadzi badania nad rozwiązaniami związanymi z recyclingiem odpadów pochodzenia hutniczego oraz współpracy w ramach B+R. Odbył on staże naukowe w University of Dar es Salaam we Tanzanii, Głównym Instytucie Górnictwa oraz w firmie ENG-SOLUTIONS S.C.

Doktor Matuła jest autorem lub współautorem ponad 32 opublikowanych artykułów naukowych w renomowanych czasopismach polskich i zagranicznych. Jego główne zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia związane z recyklingiem materiałów, zastosowaniem biomasy, nowoczesnymi technologiami, utylizacją odpadów niebezpiecznych.

Współpraca

Kontakt