Debata

Smart City – perspektywa rozwoju miast przyszłości

5 września 2024

Cyfryzacja 5.0

Zakres tematyczny:

Smart City – czyli inteligentne miasto, które wykorzystuje nowoczesne technologie do poprawienia jakości życia i usług publicznych. Ile brakuje nam do nowoczesnych metropolii, które wyznaczają trendy w tym obszarze? Czy pierwsze przykłady budowy elementów inteligentnej infrastruktury miejskiej zachęcą samorządy do szerszego niż dotąd wykorzystania technologii do zwiększenia efektywności jej działania i zwiększenia komfortu życia mieszkańców.

Prelegenci

Agnieszka Łasut

Studiowała na Wydziale Ochrony Środowiska Politechniki Śląskiej w Gliwicach i już wówczas skierowała się ku nowoczesnym kierunkom technologicznym. Rozwijała ścieżkę kariery w branżach technologicznych oraz umiejętności interpersonalne i talent budowania zespołów ludzkich, wspierając je studiami podyplomowymi w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem. Od 2018 roku współtworzyła i wdrażała jeden z najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć technologicznych w Polsce w zakresie Internetu Rzeczy – system ELIoT Pro, który jako jeden z niewielu projektów z Polski w całej historii programu SME Instrument / Horyzont 2020 otrzymał dofinansowanie Komisji Europejskiej. Była twórcą pierwszych pilotażowych implementacji systemu ELIoT Pro na Śląsku w obszarze Smart Buildings, Smart City, Automatyki Przemysłowej.

Szczególnym sukcesem było przygotowanie i realizacja światowej premiery systemu ELIoT Pro oraz prezentacja wspólnego pilotażu zrealizowanego z Miastem Katowice, która miała miejsce podczas Cybersec Forum 2019 w Katowicach. Jako przedsiębiorcza kobieta jest współzałożycielką i Prezesem Zarządu Smart Secure Networks Sp. z o.o., która jest koordynatorem Polskiego Klastra IoT i AI – SINOTAIC. Klaster, w ciągu niespełna trzech lat swojej działalności, stał się jedną z rozpoznawalnych w kraju inicjatyw w zakresie najnowocześniejszych technologii, a zwłaszcza Internetu Rzeczy, Sztucznej Inteligencji i cyberbezpieczeństwa.

Współtwórczyni koncepcji Digital Innovation Hub „Smart Secure Cities” oraz Programu „MŚP 4.0”, który w formule „one-stop-shop” działa od 2020 roku. Ekspert w ramach Śląskiego Forum Ekspertów, Ekspert ds. Sztucznej Inteligencji i Internetu Rzeczy przy KPRM oraz Ekspert Śląskiej i Podkarpackiej Rady Przemysłu Przyszłości.

Henryk Borczyk

Wiceprzewodniczący Zarządu GZM

Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jest tyszaninem, ukończył krakowską AGH. Posiada wieloletnie doświadczenia kierownicze oraz samorządowe. Wcześniej pracował m.in. jako zastępcą prezydenta Miasta Tychy (2000-2010), gdzie nadzorował obszar inwestycji, usług komunalnych i ochrony środowiska. Był odpowiedzialny za stworzenie i wdrożenie pierwszego w kraju Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Kierował także miejskimi spółkami Agencją Promocji i Rozwoju Gospodarczego oraz tyskim TBS-em. W latach 2010-2015 był prezesem Tauron Ciepło, a następnie wiceprezesem zarządu ds. korporacji grupy Tauron Polska Energia S.A., odpowiedzialnym za zamówienia strategiczne i konsolidowane. Pełnił również szereg funkcji społecznych jak Wiceprezes Stowarzyszenia Gmin Energie Cities, ekspert Parlamentarnej Komisji Ochrony Środowiska czy członek Regionalnej Rady ds. Energii przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów.

Współpraca

Kontakt