Rektor Politechniki Częstochowskiej na kadencję 2024 – 2028

W latach 1995-2000 studiował na Wydziale Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Politechniki Częstochowskiej. W roku 2000 otrzymał dyplom magistra inżyniera w zakresie metalurgii ekstrakcyjnej a następnie rozpoczął studia doktoranckie na macierzystym wydziale. W trakcie trwania studiów doktoranckich odbył 3-miesięczny staż naukowy w von Karman Institute for Fluid Dynamics w Belgii oraz 2-tygodniowy staż w Groupe Belgedu College Europeen de Technologie we Francji. Ponadto, odbył półroczny staż przemysłowy w Hucie „Zawiercie” S.A. oraz roczny w „Hucie Stali” ISD Częstochowa. W 2005 roku obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską pt. „Mieszanie gazem i homogenizacja chemiczna stali w piecu kadziowym”. W latach 2007 – 2010 pracował jako pracownik naukowy w Institut fur Industrieofenbau und Warmetechnik na Uniwersytecie RWTH Aachen w Niemczech, po powrocie do kraju, od marca 2010 jako adiunkt w Katedrze Ekstrakcji i Recyrkulacji Metali PCz. W 2012 r. na Wydziale Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej odbyło się kolokwium habilitacyjne dra inż. Marka Warzechy. Rada Wydziału nadała mu jednogłośnie stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie metalurgia. Za prowadzoną w latach 2003-2023 działalność naukową i organizacyjną był wyróżniany Nagrodami Rektora Politechniki Częstochowskiej, indywidualnymi i zespołowymi, w tym otrzymał nagrodę indywidualną za wyróżniającą rozprawę doktorską (II miejsce w rankingu). Od grudnia 2013 roku zatrudniony jest na stanowisku profesora nadzwyczajnego Politechniki Częstochowskiej. 

Swoje zainteresowania naukowo-badawcze skoncentrował na zagadnieniach związanych z wytwarzaniem i recyklingiem metali oraz cynkowaniem ogniowym. Uczestniczył w kilkunastu projektach badawczych, badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych, finansowanych zarówno przez instytucje państwowe (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Deutsche Forschungsgemeinschaft), jak i przez firmy prywatne (ThyssenKrupp Nirosta GmbH, ThyssenKrupp Steel AG, CMC S.A.). W kilku z nich był kierownikiem, w wielu liderem zadań lub głównym wykonawcą. Wypromował dwóch doktorów nauk technicznych. Jest promotorem trzech doktorantów.

W swojej karierze dydaktycznej prowadził zajęcia z przedmiotów z zakresu metalurgii, mechaniki płynów oraz zarządzania i inżynierii produkcji, w tym w językach angielskim i niemieckim. Ponadto prowadził zajęcia w Szkole Doktorskiej z zakresu komercjalizacji.

W kadencji 2016-2020 pełnił funkcję prodziekana ds. innowacji i rozwoju, był członkiem Senatu Politechniki Częstochowskiej, członkiem Rady Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów, członkiem Senackich Komisji: ds. Nauki i ds. Współpracy z Zagranicą, oraz przewodniczącym Wydziałowych Zespołów: ds. Promocji Wydziału oraz Współpracy z Instytucjami Zewnętrznymi. W latach 2018-2019 pełnił funkcję kierownika Katedry Ekstrakcji i Recyrkulacji Metali, w latach 2019-2023 pełnił funkcję dyrektora Centrum Transferu Technologii, od stycznia 2023 roku do 31 sierpnia 2024 roku, funkcję prorektora ds. rozwoju.

W roku 2024 został wybrany do Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2024-2027 oraz został powołany do rady naukowej Yoshi Innovation S.A.

Współpraca

Kontakt