konferencja - przemysl 5.0
Prelegenci

Agnieszka Łasut
Studiowała na Wydziale Ochrony Środowiska Politechniki Śląskiej w Gliwicach i już wówczas skierowała się ku nowoczesnym kierunkom technologicznym. Rozwijała ścieżkę kariery w branżach technologicznych oraz umiejętności interpersonalne i talent budowania zespołów ludzkich, wspierając je studiami podyplomowymi w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem. Od 2018 roku współtworzyła i wdrażała jeden z najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć technologicznych w Polsce w zakresie Internetu Rzeczy – system ELIoT Pro, który jako jeden z niewielu projektów z Polski w całej historii programu SME Instrument / Horyzont 2020 otrzymał dofinansowanie Komisji Europejskiej. Była twórcą pierwszych pilotażowych implementacji systemu ELIoT Pro na Śląsku w obszarze Smart Buildings, Smart City, Automatyki Przemysłowej.
Szczególnym sukcesem było przygotowanie i realizacja światowej premiery systemu ELIoT Pro oraz prezentacja wspólnego pilotażu zrealizowanego z Miastem Katowice, która miała miejsce podczas Cybersec Forum 2019 w Katowicach. Jako przedsiębiorcza kobieta jest współzałożycielką i Prezesem Zarządu Smart Secure Networks Sp. z o.o., która jest koordynatorem Polskiego Klastra IoT i AI – SINOTAIC. Klaster, w ciągu niespełna trzech lat swojej działalności, stał się jedną z rozpoznawalnych w kraju inicjatyw w zakresie najnowocześniejszych technologii, a zwłaszcza Internetu Rzeczy, Sztucznej Inteligencji i cyberbezpieczeństwa.
Współtwórczyni koncepcji Digital Innovation Hub „Smart Secure Cities” oraz Programu „MŚP 4.0”, który w formule „one-stop-shop” działa od 2020 roku. Ekspert w ramach Śląskiego Forum Ekspertów, Ekspert ds. Sztucznej Inteligencji i Internetu Rzeczy przy KPRM oraz Ekspert Śląskiej i Podkarpackiej Rady Przemysłu Przyszłości.

dr hab. inż. Marcin Blachnik prof. Politechniki Śląskiej
Doktor habilitowany nauk technicznych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja, profesor Politechniki Śląskiej, absolwent wydziału Automatyki Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, zastępca kierownika Katedry Informatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.
Autor ponad 70 publikacji naukowych w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji i jej zastosowań. Kierownik i wykonawca szeregu projektów naukowo-badawczych związanych z rozwojem i zastosowaniami AI, w tym z podmiotami takimi jak ABB Ltd, PSE SA, Tauron, Ponar Wadowice S.A., 3Soft S.A., SRRobotics sp. zoo. Ekspert instytucji grantowych w tym NCBR, EU H2020 oraz GCAR (Czeskiej Fundacji Nauki). Staże naukowe w tym na Uniwersytet Stanforda USA, Politechnika Helsińska Finlandia, związany również z Interdyscyplinarnym Zakładem Analiz Energetycznych przy Narodowym Centrum Badań Jądrowych, współtwórca Narodowego Centrum Analiz Energetycznych.

dr inż. Szymon Pawlak
doktor nauk technicznych w dyscyplinie Inżynieria Mechaniczna, adiunkt na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej w Katedrze Inżynierii Produkcji. Specjalizuje się w zarządzaniu procesami produkcyjnymi, harmonogramowaniu produkcji oraz symulacji komputerowej procesów wytwarzania. Interesuje się również zastosowaniem technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) w kontekście możliwości jej implementacji na różnych etapach procesów produkcyjnych. Członek Polskiego Towarzystwa Zarządzania Produkcją. Audytor zewnętrzny zakładowej kontroli produkcji wyrobów budowlanych oraz systemów zarządzania jakością.

Ewa Palarczyk
pracownik badawczy Akademii Śląskiej, Katedra Zarządzania, Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych, Prezes Zarządu i współzałożyciel Synergist sp. z o.o.. Wykorzystuje unikalne połączenie doświadczenia w tworzeniu i wdrażaniu strategii biznesowych, zarządzania projektami w przemyśle oraz zrównoważonego rozwoju i ESG, wspierając liderów i organizacje w osiąganiu celo w biznesowych, społecznych i środowiskowych. Posiada bogate doświadczenie trenerskie i dydaktyczne, wykładając i współtworząc autorskie programy studiów MBA i podyplomowych z zakresu zrównoważonego rozwoju i zarządzania projektami.

mgr inż. Mikołaj Kołodziejczak
Absolwent Politechniki Poznańskiej Wydziału Inżynierii Zarządzania w specjalności Logistyka i Sterowanie Produkcją oraz Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu w specjalności Psychologia biznesu.
Od lat związany z innowacyjnymi technologiami, buduje komercyjne produkty w obszarze Przemysłu 4.0 oraz zielonej energii. Współzałożyciel eBigData Sp. z o.o. firmy zajmującej się wdrożeniami sztucznej inteligencji do przemysłu, logistyki i energetyki. Współautor narzędzia AI4MFC dedykowanego do układów przepływowych w przemyśle, stworzonego w Polsce posiadającego innowacyjność globalnej skali.
W ramach współpracy z Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach realizuje projekty dla Instytutu Badań Edukacyjnych tworząc wytyczne dla zawodów przyszłości.

Agnieszka Zaborowska
Adwokat. Jest liście najwybitniejszych prawniczek w biznesie – TOP 25 Women Lawyers in Business by FORBES.
Lider prawa budowlanego oraz zamówień publicznych według rankingu dziennika Rzeczpospolita.
Uznanie w świecie zawodowym potwierdza także nagroda w konkursie TOP WOMEN IN REAL ESTATE, w którym została zwyciężczynią w kategorii People’s Choice i finalistką w kategorii Legal Advisory Services.
Specjalistka z warunków kontraktowych FIDIC w inwestycjach liniowych oraz jednocześnie zamówieniach publicznych i realizacji publicznych projektów budowlanych. Prowadzi największe przetargi infrastrukturalne w Europie o wartości miliardów złotych. W portfolio Agnieszki znajdują się projekty, które mają wpływ na funkcjonowanie gospodarki Polski jako całości i przekładają się bezpośrednio na standard życia obywateli. Wymaga to świetnej znajomości przepisów i ogromnej wiedzy technicznej, inżynierii, nowoczesnych technologii i rozwiązań środowiskowych.
Specjalizuje się w unikalnym na rynku doradztwie tj. „uczestnictwo w składach personelu kluczowego podmiotu sprawującego nadzór nad robotami” realizowanymi na rzecz największego inwestora publicznego w Polsce – GDDKiA. Agnieszka nadzorowała budowy drogowe o wartości ponad 6 miliardów złotych. Aktywie uczestniczy w budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego – obecnie nadzoruje dwa etapy tej inwestycji o wartości 15 miliardów złotych.
Opublikowała ponad 100 artykułów w prasie ogólnopolskiej (m.in. Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna, Puls Biznesu), a także radiu i telewizji (np. TVN24). Współautorka 5 książek.
Agnieszka jest wykładowcą na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz Uniwersytecie Gdańskim. Zapraszana w roli prelegentki na kongresy branżowe i naukowe.
Od 2019 r. prowadzi własną specjalistyczną kancelarię – ZABOROWSKA Kancelaria Adwokacka. Ma 18 lat doświadczenia zawodowego.

dr hab., prof. ucz. Elwira Gross-Gołacka
dr hab., profesor Uniwersytet Warszawskiego Wydziału Zarządzania, członkini Zarządu Fundacji UW
Posiada doświadczenie we współpracy z organizacjami międzynarodowymi ONZ i UE. Pracowała dla przedstawicielstwa ONZ w Polsce, Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Od lat zajmuje się tematyką zarządzania różnorodnością i zróżnicowanymi zasobami ludzkimi oraz zarzadzaniem jakością w jednostkach sektora finansów publicznych poprzez działalność akademicką i na gruncie praktycznym. Autorka ponad 120 publikacji na temat zarządzania różnorodnością, zrównoważonego rozwoju, zarządzania jakością w jednostkach sektora finansów publicznych.
Posiada ponad 15-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych w jednostkach sektora finansów publicznych (Dyrektor Generalny w Ministerstwie Gospodarki, Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych i Prognoz w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Organizacji i Zarządzania „Orgmasz”, Dyrektor Departamentu Eksportu PAIH). Członkini komitetów naukowych i rad programowych. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania oraz Centrum Studiów Europejskich im. Jeana Monneta i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Ewa Lipka
wiceprezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Obszar działalności to rozwój oraz współpraca biznesu i samorządu w podstrefie tyskiej. Wcześniej przez 10 lat związana z samorządem, gdzie zdobywała doświadczenie zawodowe jako rzecznik prasowy miasta Katowice, a następnie w roli kierownika biura prezydenta. Była jednym z liderów zespołów odpowiedzialnych za kontakt z mediami podczas COP24 i WUF11. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i studiów MBA w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Współpracuje z śląskimi uczelniami, gdzie prowadzi zajęcia dla studentów oraz słuchaczy studiów podyplomowych, a także organizuje wizyty studyjne.

Łukasz Wróbel
Wiceprezes, Chief Business Development Officer, WEBCON
Wiceprezes WEBCON, największego polskiego dostawcy technologii low-code dla obiegów dokumentów i zaawansowanych aplikacji biznesowych. W WEBCON odpowiada za strategiczny rozwój biznesu, ekspansję międzynarodową firmy i poszerzanie globalnej sieci partnerskiej. W trakcie ponad 20-letniej kariery w branży IT pracował z liderami rynku w Polsce i za granicą, realizował projekty z zakresu cyfrowej transformacji, automatyzacji procesów biznesowych oraz business intelligence i hurtowni danych.

Andrzej Byszewski
Ekspert ds. dostępności cyfrowej | Innowator ICT & TELCO | Lider AI dla OzN | Promotor i twórca misji #CyberSprawni #CyberMocni
Prezes Zarządu TeleCompGROUP Sp. z o.o.; Członek Krajowej Izby Gospodarki Elektroniki i Telekomunikacji; Ekspert ds. AI w GRAI przy Ministerstwie Cyfryzacji RP (Lider GRAI dostępność); Expert w Sieci Dostępności Cyfrowej przy Ministerstwie Cyfryzacji; Członek programu Dostępność PLUS przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej; Twórca patentu w U.P. R.P. – klucza fizycznego MCF, do sieci nowej generacji.
Od lat łączy wiedzę technologiczną z osobistym doświadczeniem osoby z niepełnosprawnością (SMA), tworząc rozwiązania, które realnie poprawiają dostępność i jakość życia. Misją Pana Andrzeja Byszewskiego jest budowanie cyfrowej sprawczości – cyber dostępności, która wspiera edukację, pracę i samodzielność osób z różnymi ograniczeniami.
Prowadzi szkolenia, wykłady, panele dyskusyjne w obszarze innowacji i przyszłości technologii w roli odpowiedzialnego nowoczesnego społeczeństwa z naciskiem na potrzeby specjalne OzN w ramach ucyfrowienia obszarów dnia codziennego jak dostępność architektoniczna, przestrzenna i usług prywatnych i publicznych.
Współpracuje z instytucjami publicznymi (MC, MFiPR, UKE, PFRON), instytutami badawczymi (Łukasiewicz, KIGEiT, IŁ), startupami oraz sektorem NGO. Prowadzi edukację i mentoring z zakresu nowoczesnych technologii dla rynku ICT i potrzeb OzN.

dr Dobrochna Augustyniak-Wysocka
Ekspert ds. ekoprojektowania, społecznych i ekonomicznych aspektów transformacji w kierunku zrównoważonej gospodarki oraz analizy rynku. Doktor nauk społecznych w dziedzinie ekonomia i finanse. Z Łukasiewicz – PIT związana od 8 lat, gdzie jako główny specjalista ds. zrównoważonej gospodarki odpowiada za obliczanie śladu węglowego oraz środowiskową i społeczną ocenę cyklu życia produktów i technologii (LCA i S-LCA). Ukończyła kurs LCA, organizowany przez Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz kurs S-LCA prowadzony przez Marzię Traverso (RWTH Aachen). Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Uniwersytetu w Sewilli. Posiada doświadczenie w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych związanych przede wszystkim z sektorem leśno-drzewnym i rolnictwem. Autorka i współautorka publikacji naukowych oraz raportów branżowych (m.in. Ekoprojektowanie w polskim meblarstwie).

r.pr. Krzysztof Szyszko
Członek katowickiego zespołu Energy & Natural Resources w PwC Legal, specjalizujący się w prawie energetycznym, prawie ochrony środowiska, prawie zamówień publicznych oraz zagadnieniach związanych z realizacją procesu inwestycyjnego.
W ramach swojej praktyki zawodowej doradzał zarówno podmiotom prywatnym, jak i zamawiającym publicznym oraz sektorowym, m.in. z branży energetycznej, stalowej, chemicznej i automotive. Z sukcesem uczestniczył w kompleksowej obsłudze prawnej przedsiębiorców oraz pracach projektowych przy inwestycjach o wielomilionowej wartości.

Rafał Majza
Dyrektor Sprzedaży w Cobra Europe Sp. z o.o.
protfolio manager oraz dyrektor zarządzający z udokumentowaną historią pracy w budownictwie i przemyśle ciężkim. Specjalizuje się w negocjacjach, negocjacjach strategicznych, zarządzaniu operacjami, sprzedaży, zarządzaniu sprzedażą i zarządzaniu projektam zarówno w Polsce, krajach UE, jak i na rynku amerykańskim.
Profesjonalista z tytułem Executive MBA popartą wiedzą techniczną na studiach magisterskich w Politechnice Śląskiej w Polsce oraz RWTH w Niemczech.

Grzegorz Bałda
Właściciel i Prezes Zarządu Biura Projektów BIPROSTAL Sp. z o.o. w Krakowie
Magister inżynier metalurgii, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz York University, Toronto, Kanada
Członek organizacji zawodowych – Wiceprezes Krakowskiego Oddziału Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego – Członek Zarządu Oddziału w Krakowie
Żonaty, szczęśliwy mąż i tato dwóch córek. Po ukończeniu studiów praca na jednej
z walcowni gorących w Hucie Sendzimira w Krakowie. Później kontynuacja wyuczonego zawodu w Biurze Studiów i Projektów Hutnictwa BIPROSTAL w Krakowie aż do dzisiaj. Hutnik, technolog walcownictwa i stalownictwa, kierowanie realizacjami inwestycji pod klucz.
Udział niemal we wszystkich projektach inwestycyjnych i modernizacyjnych w polskim hutnictwie tym m.in. dla:
- ArcelorMittal Polska – Budowa Linii Elektrolitycznego Cynkowania Blach, Budowa COS dla wyrobów płaskich, budowa Nowej Walcowni Gorącej Blach wraz z jej późniejszą rozbudową
- CMC Zawiercie – Budowa Walcowni nr 1, nr 2 i nr 3, Budowa nowej maszyny COS nr2, budowa nowego pieca EAF nr2, inne projekty inwestycyjne
Zainteresowania: nowinki techniczne, motoryzacja, sporty zespołowe, ciekawość wszystkiego co nas otacza, a nie koniecznie płynie w main streamie.

dr inż. Tomasz Garstka
Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej, doktor nauk technicznych w dyscyplinie Metalurgia. Pracuje na Wydziale Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej, gdzie w latach 2012-2019 kierował Zakładem Automatyki i Aparatury Elektronicznej. Specjalizuje się w badaniach nieniszczących właściwości wyrobów stalowych metodami magnetycznymi oraz zagadnieniach związanych z systemami pomiarowymi, układami sterowania oraz automatyzacją i robotyzacją w maszynach, urządzeniach i procesach produkcyjnych. Autor ponad 120 interdyscyplinarnych publikacji z tego zakresu oraz wielu rozwiązań konstrukcyjnych urządzeń, aparatury i stanowisk badawczych. W obszar jego zainteresowań wchodzi również symulacja i wirtualizacja systemów produkcyjnych. Członek Komisji Metrologii PAN O/ Katowice, SEP, PIIB oraz Polskiego Towarzystwa Zarządzania Produkcją.

Marta Błońska
psycholog, coach, specjalista digital wellbeing, trener soft skills
Psycholog z zamiłowaniem do dzielenia się, trener biznesu. Wdraża innowacyjne projekty. Pasja zaprowadziła ją do projektu digital wellbeing space, w którym pomaga utrzymać efektywność indywidualną i zespołową w dobie rozpędzonej technologicznie przestrzeni. Zajmuje się równowagą cyfrową, przebodzcowaniem, stresem cyfrowym etc. Prowadzi swój gabinet, w którym przyświeca idea, myśl „więcej siebie”. Pracuje coachingowo, psychologicznie w nurcie psychologii pozytywnej i skoncentrowanej na rozwiązaniach. Lubi pracować z zespołami – począwszy od integracji przez proces grupowy na komunikacji, emocjach i konfliktach kończąc.

prof. dr hab. inż. Krzysztof Nowacki
Dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej
Profesor nauk technicznych w dyscyplinach Inżynieria Mechaniczna oraz Inżynieria Materiałowa. Członek Komitetu Inżynierii Produkcji Polskiej Akademii Nauk, Sekcji Inżynierii Innowacji, Jakości i Bezpieczeństwa Pracy. W latach 2017-2024 kierownik Katedry Inżynierii Produkcji.
Autor ponad 150 publikacji naukowych w obszarze inżynierii produkcji oraz kilkudziesięciu opinii opracowanych na zlecenie przemysłu lub postępowań sądowych. Obszar zainteresowań badawczych zorientowany jest wokół organizacji środowiska pracy oraz nowych technologii.

Marzena Pieczyńska
Specjalistka w dziedzinie komunikacji strategicznej, brandingu i zrównoważonego rozwoju, z doświadczeniem w sektorze marketingu i PR. Obecnie odpowiada za promocję i komunikację w spółce Węglokoks Energia.
Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Specjalizuje się w projektowaniu marek odpowiedzialnych społecznie i środowiskowo. Wspiera firmy, instytucje i organizacje w tworzeniu autentycznych narracji opartych na wartościach, realizując kampanie informacyjne i edukacyjne w obszarze ESG, zrównoważonego rozwoju oraz społecznego zaangażowania biznesu.
W swojej karierze współpracowała z firmami produkcyjnymi, tworząc dla nich kompleksowe strategie komunikacyjne zgodne z ideą odpowiedzialności społecznej. Jako project manager prowadziła kampanie edukacyjne i społeczne, promujące etyczne i odpowiedzialne praktyki biznesowe. Ma na koncie realizację projektów CSR oraz kampanii edukacyjnych m.in. dla marek WD-40 i Clinex – producent chemii profesjonalnej, promujących wartości środowiskowe i zrównoważone podejście do biznesu. Skutecznie łączy wiedzę strategiczną z praktycznym wdrażaniem rozwiązań opartych na wartościach społecznie odpowiedzialnego biznesu.

prof. dr hab. inż. Jerzy Łabaj
profesor w naukach inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie Inżynieria Materiałowa, profesor na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej w Katedrze Inżynierii Produkcji. Specjalizuje się w wykorzystaniu biosurowców w procesach recyklingu metali w ramach gospodarki obiegu zamkniętego. Interesuje się również zastosowaniem technologii AI pod kątem implementacji na różnych etapach energochłonnych procesów produkcyjnych. Członek Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii PAN. Lider Grupy Badawczej Surowców Wtórnych w Sieci Badawczej – Łukasiwicz – Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach.

Michał Kubista
Właściciel QUBISTA Konsulting
Konsultant w zakresie systemów zarządzania jakością [ISO 9001, ISO 3834, dyrektywa ATEX] ryzykiem [ISO31000], bezpieczeństwem informacji [ISO 27001, ISO 27017, ISO 27018, TISAX], przetwarzaniem danych osobowych [GDPR], środowiskowego [ISO 14001], bezpieczeństwem i higieną pracy [ISO 45001].
Trener biznesu. Manager ds. projektów. Audytor wiodący w jednostkach certyfikujących. Budował programy szkoleniowe dla auditorów systemów zarządzania. Autor publikacji i podręczników związanych z zagadnieniami zarządzania bezpieczeństwem informacji, jakością i ryzykiem. Redaktor, autor i współautor opracowań w zakresie systemów zarządzania.

dr inż. Sabina Szymoniak
doktor nauk technicznych w dyscyplinie Informatyka techniczna i telekomunikacja, pracownik badawczo-dydaktyczny w Katedrze Informatyki, na Wydziale Informatyki i Sztucznej Inteligencji Politechniki Częstochowskiej, opiekun zakresu Cyberbezpieczeństwo, opiekun Studenckiego Koła Naukowego Cyberhydra.
Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z cyberbezpieczeństwem. W szczególności zajmuje się bezpieczeństwem komunikacji proponując nowe protokoły zabezpieczające dla środowisk Internetu Rzeczy, jak również weryfikując bezpieczeństwo istniejących rozwiązań. Autorka ponad sześćdziesięciu publikacji naukowych tematycznie związanych z protokołami zabezpieczającymi i metodami ich weryfikacji, bezpieczeństwem środowisk Internetu Rzeczy oraz cyberbezpieczeństwem, w tym technikami pozyskiwania informacji. Wieloletni członek Komitetu Sterującego i Naukowego konferencji naukowej ETHICOMP. Współorganizator konferencji o cyberbezpieczeństwie, Cybersecurity Day, organizowanej co roku na Wydziale Informatyki i Sztucznej Inteligencji Politechniki Częstochowskiej.

mgr inż. Aleksandra Pyrkosz-Dziubczyk
doktorantka na Wydziale Informatyki i Sztucznej Inteligencji Politechniki Częstochowskiej. Członek Studenckiego Koła Naukowego Cyberhydra, skupiającego się na kwestiach związanych z cyberbezpieczeństwem. W pracy doktorskiej podejmuje temat dezinformacji w przestrzeni cyfrowej, analizując jej mechanizmy, skutki oraz potencjalne metody przeciwdziałania, ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu bezpieczeństwa informacyjnego i wpływu na społeczeństwo informacyjne. Interesuje się zagadnieniami związanymi z cyberbezpieczeństwem, w analizowaniem danych z otwartych źródeł (OSINT).
Zawodowo związana z firmą ZF Poland IT Center, gdzie zajmuje się kwestiami bezpieczeństwa stacji klienckich. Aktywnie uczestniczy w inicjatywach mających na celu popularyzację wiedzy o cyberbezpieczeństwie oraz promowanie dobrych praktyk w zarządzaniu informacją w sieci.